Remont dzwonów

Powrót do „Rok 2010”

Dla wielu młodych parafian to coś nowego. Starsi z łezką w oku wspominali dawne dzieje i z tęsknotą spoglądali dotąd na wieżę kościelną. Dzisiaj – 17 maja 2010 r. znów usłyszeliśmy dźwięk dzwonów. Jest to realizacja pierwszej części zamierzeń inwestycyjnych zaplanowanych na ten rok. Firma Tugal z Gdańska zainstalowała napęd elektryczny na dzwony i komputer muzyczny. W późniejszym czasie zostanie uruchomiony zegar.
Znów rozbrzmiewają dzwony, nie tylko wzywając parafian na nabożeństwa.
Ten ważny moment poprzedziło szereg przygotowań. P. F. Karkut i p. M. Tumidajewicz założyli łożyska umożliwiające rozhuśtanie dzwonów. P. P. Dymet przygotował odpowiednią trakcję elektryczną.


O 6:00 rano budzić nas będzie pieśń Kiedy ranne wstają zorze.
O
12:00 dzwony przypomną nam o modlitwie Anioł Pański.
O
21:00 usłyszymy Apel Jasnogórski.
Dzwony będą biły także w połowie i o pełnych godzinach.
Przypomną pół godziny przed o zbliżającej się Mszy Świętej.

 

Teraz trochę historii…
Około IX wieku zaczęto używać dzwonów w celach świeckich. Dzwonem kościelnym zwoływano lud, by podjąć działania zbrojne, do gaszenia pożaru, do ratowania przed powodzią lub napadem wroga. Później tę rolę przejęły dzwony ratuszowe. Przed wynalezieniem środków masowej komunikacji był to jedyny sposób, aby móc zgromadzić ludzi z najbliższej okolicy.
Duże znaczenie odgrywała także pora dzwonienia. Przed nabożeństwem dzwoniono trzy razy. Na
Anioł Pański – raz w południe. Dzwony odzywały się także o wschodzie i zachodzie słońca. Stanowiły swoisty system informacji przekazywanych mieszkańcom.
Najstarszym dzwonem w naszej okolicy jest
Tuba Dei
(Trąba Boża), który wisi w katedrze świętych Janów
w Toruniu od 1500 roku.