Wszystkich Świętych

Powrót do „Rok 2010”

1 listopada w kalendarzu Kościoła Katolickiego nazywany jest Uroczystością Wszystkich Świętych. Dla większości z nas jest to jednak dzień zadumy. Tego dnia zatrzymujemy się nad grobami. Zapalamy małe światełka. Kładziemy świeże kwiaty. Klecimy nieudolne modlitwy…
W światełkach zniczy ożywają napisy wykute w kamieniu. Wśród nich imię
i nazwisko, które wywołuje obraz osoby zacierający się z biegiem lat. Zostają strzępy wspomnień, fragmenty opowieści, anegdoty, zdjęcia.
Na nagrobkach w nikłym świetle ukazują się dwie daty. Nie wybierali oni żadnej z nich. Święci – bohaterowie naszych litanii i modlitw.

Dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Rojewicach spotkali się: duchowni, rodziny, sąsiedzi i znajomi, by wspólnie pomodlić się za zmarłych. Nabożeństwo rozpoczęło się na cmentarzu o godzinie 12:00 procesją, którą poprowadził ks. dr Mieczysław Polak w asyście ks. proboszcza Wojciecha Daneckiego oraz kleryka Zbigniewa Ilkowskiego. W czasie pięciu stacji modliliśmy się za zmarłych kałanów, naszych przodków i tych wszystkich, którzy poprzedzili nas w drodze do nieba. Procesja zakończyła się Mszą św. sprawowaną na cmentarzu. W czasie nabożeństwa zebrana została kolekta przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie.

Pamiętajmy jednak, że cmentarz jest nie tylko świadectwem pamięci. Piękny, czy skromny, zadbany czy niszczejący – uświadamia nam, że śmierć nie jest wyłącznie końcem, ale drogą wiodącą do lepszego świata – do Boga. Każdy z nas jest powołany do osiągnięcia świętości. Jednak to, jaką drogę wybierzemy zależy tylko od nas. Dzień Wszystkich Świętych jest dniem pamięci o tych wszystkich, którzy żyli wśród nas i zostawili
w naszym życiu ślad. Mamy pewność, że to nie tyle oni potrzebują naszej modlitwy, ale odwrotnie – my możemy ich prosić o pomoc.

2 listopada przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Zaduszki.

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych można w dniach od 1 do 8 listopada uzyskać odpust zupełny, który należy ofiarować za zmarłych.

Warunki uzyskania odpustu są następujące:
– stan łaski uświęcającej,
– brak przywiązania do grzechu,
– pobożne nawiedzenie cmentarza,
– odmówienie modlitwy za zmarłych,
– przyjęcie Komunii Świętej,
– odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego.